Drukuj
Kategoria: pszczyna
Odsłony: 90019

 

Zarząd Zlewni Małej Wisły w Pszczynie

 

Siedziba: Jednostki terenowe Adres Telefony
ul. Piotra Skargi 30

43-200 Pszczyna

tel./fax +48(32)210 43 24

e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Telefony

Nadzór Wodny Wisła Czarne Zbiornik Wisła Czarne
Adres: oś. Noclegi 1
43-460 Wisła
+48(33)8552091
Nadzór Wodny Łąka Zbiornik Łąka
ul. Piotra Skargi 30
43-200 Pszczyna
+48(32)2104324
Nadzór Wodny Bielsko-Biała ul. Katowicka 63
43-346 Bielsko-Biała
+48(33)8216464
Nadzór Wodny Skoczów ul. Wiślańska 5
43-430 Skoczów
+48(33)8533308


Zarząd Zlewni Małej Wisły w Pszczynie jest jednostką terenową Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, zajmuje się bezpośrednią administracją ciekami w dorzeczu górnej Wisły oraz zarządzaniem zbiornikami wodnymi w Wiśle - Czamem i w Pszczynie -Łące.

Zarząd Zlewni Małej Wisły w Pszczynie administruje ciekami wodnymi na długości 300 km na terenach administracyjnie należących do województwa śląskiego w powiatach : cieszyńskim , bielskim , pszczyńskim , tyskim , lędzińsko - bieruńskim.

 

Głównym ciekiem jest rzeka Mała Wisła, która jest administrowana przez Zarząd Zlewni Małej Wisły w Pszczynie od źródeł na Górze Baraniej w Wiśle do ujścia rzeki Przemszy pod Oświęcimiem. Większość administrowanych cieków to potoki górskie w Beskidzie Śląskim w takichmiejscowościach jak Wisła, Ustroń , Brenna, Bielsko - Biała, Bystra.

 

Charakterystyczne dla administrowanych cieków górskich jest duży stopień ich uregulowania. Ocenia się , że około 85% długości potoków górskich w obszarze działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Zarządu Zlewni Małej Wisły w Pszczynie jest uregulowana i stan taki pozwolił na bezpiecznie przeprowadzenie wód powodziowych w latach 1995-2003 r.


zdjęcie siedziby Zarządu Zlewni Małej Wisły

Z uwagi na duże zurbanizowanie i zaludnienie dolin rzecznych w Beskidzie Śląskim potoki górskie zaczęto regulować już na początku dwudziestego wieku , jednakże dopiero po powodziach w 1960 r. i 1970 r. przystąpiono do systematyczej regulacji górskich dopływów rzeki Małej Wisły . Roboty te zakończono w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Prace te przyniosły założony efekt, ponieważ od powodzi w 1972 roku woda na tym terenie nie wyszła z koryta i nie spowodowała szkód powodziowych w dolinach górskich jednakże , wykonana zabudowa potoku górskich wymaga stałej konserwacji czyli ciągłych nakładów finansowych i rzeczowych na utrzymanie uregulowanych koryt cieków wodnych.

Zarząd Zlewni Małej Wisły w Pszczynie administruje także rzekami nizinnymi jak rzeka Mała Wisła poniżej zbiornika wodnego Goczałkowice , czy rzeka Pszczynka na całej długości. Zarządzanie rzekami nizinnymi ma inną specyfikę niż górskimi , przede wszystkim zjawiska hydrologiczne i meteorologiczne nie są tak gwałtowne jak na ciekach górskich , natomiast masy przepływającej wody są zdecydowanie większe.

Zarząd Zlewni Małej Wisły w Pszczynie zarządza dwoma zbiornikami wodnymi:
- Zbiornik wodny Wisła - Czarne zlokalizowany na rzece Mała Wisła w km 96+800 w zbiegu Białej i Czarnej Wisełki.
- Zbiornik na rzece Pszczynce , zlokalizowano w km 24+300 około 5 km powyżej miasta Pszczyna.

Oba zbiorniki wodne mają podobną rolę to jest zaopatrzenie ludności lub przemysłu w wodę oraz ochrona miast leżących w dolinie rzecznej poniżej zapór wodnych przed powodzią.

Zarząd Zlewni Małej Wisły w Pszczynie jako ciekawostka administruje także potokiem Czadeczka w gminie Istebna przy granicy ze Słowacją. Potok ten wraz z potokiem Krężelka należy do zlewni rzeki Wag a tym samym przynależy do zlewni Morza Czarnego.

Dla utrzymania zbiorników wodnych oraz rzek i potoków w Inspektoracie zatrudnione są 42 osoby , zaś roczny budżet Inspektoratu w zależności od nakładów przeznaczonych na remonty regulacji waha się w granicach 10 mln. zł.