banerek

Uprzejmie informujemy, że poniżej opublikowane treści zachowują aktualność na dzień 31 grudnia 2017 r. i dotyczą poprzednika prawnego Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Polecamy Państwa uwadze stronę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pod adresem www.wody.gov.pl.

 

Informujemy, że przyjęte przez Radę Ministrów Plany Zarządzania Ryzykiem Powodzi na obszarach dorzeczy zostały opublikowane w formie rozporządzeń w Dziennikach Ustaw, stając się aktami prawnymi regulującymi działania w gospodarce wodnej.

Na obszarze działania RZGW w Gliwicach obowiązują:

•    Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie przyjęcia Planu zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Odry - http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1938/1
•    Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie przyjęcia Planu zarządzania ryzykiem powodziowym dla obszaru dorzecza Wisły- http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2016/1841/2


Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP) są dokumentami planistycznymi opisującymi aktualny stan ochrony przeciwpowodziowej oraz zawierającymi katalog działań mających na celu redukcję ryzyka powodziowego na terenach zagrożonych powodzią. PZRP opracowano dla 3 obszarów dorzeczy - Odry, Wisły i Pregoły. Będą obowiązywały w cyklu 6-cio letnim, po którym nastąpi ich aktualizacja.

Informujemy, że na podstawie art. 39 ust. 1 i 54 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199 poz. 1227 z późn. zm.) Prezes Krajowego Zarząd Gospodarki Wodnej zawiadamia o przystąpieniu do konsultacji społecznych projektów dokumentów:


•    Plan zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) dla obszaru dorzecza Wisły (w tym PZRP dla regionów wodnych Dolnej Wisły (w tym wpływ wynikający z oddziaływania morza i morskich wód wewnętrznych), Środkowej Wisły, Górnej Wisły, Małej Wisły) wraz z prognozą;
•    Plan zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) dla obszaru dorzecza Odry (w tym PZRP dla regionów wodnych Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego (w tym wpływ wynikający z oddziaływania morza i morskich wód wewnętrznych), Warty, Środkowej Odry, Górnej Odry) wraz z prognozą;
•    Plan zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) dla obszaru dorzecza Pregoły (w tym PZRP dla regionu wodnego Łyny i Węgorapy) wraz z prognozą.

 

Jeszcze tylko do 22 czerwca w ramach trwających konsultacji społecznych projektów Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym będzie można zgłaszać uwagi do powstającej strategii.
Taka okazja miała również miejsce w miniony wtorek, 16 czerwca w Gliwicach, gdzie podczas konferencji regionalnej o powstających planach dyskutowali przedstawiciele samorządów, władz wojewódzkich i instytucji związanych z gospodarką wodną w regionach wodnych Górnej Odry i Małej Wisły.

 

W czasie spotkania przedstawiciele wykonawcy zaprezentowali uczestnikom efekty dotychczasowych prac dla obu regionów wodnych, będących w administracji RZGW w Gliwicach. Zaproszeni na konferencję chętnie dyskutowali i podejmowali liczne tematy, związane z pierwszym tego rodzaju dokumentem, powstającym dla całego kraju.
Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym będą obowiązywały w cyklu 6-cio letnim, po którym nastąpi ich aktualizacja. Dokumenty, nad którymi pod przewodnictwem RZGW w Gliwicach pracowali w regionach wodnych Małej Wisły i Górnej Odry reprezentanci rozlicznych podmiotów z trzech województw (śląskiego, opolskiego i małopolskiego) wyrażają kompleksowe podejście do zagadnienia ryzyka powodzi m.in. zapobieganie, przygotowanie do wezbrania, ochronę, wczesne ostrzeganie. Szczegóły dotyczące projektu  PZRP dla regionów wodnych oraz informacje o udziale w konsultacjach społecznych znajdują się na stronie www.powodz.gov.pl.


Spotkaniem Komitetów Sterujących Regionów Wodnych Małej Wisły i Górnej Odry w dniach 24 i 25 listopada 2014r. zakończyły się przewidziane na ten rok obrady organów, opracowujących Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP) dla naszych regionów wodnych.

 

Począwszy od spotkania otwierającego, które odbyło się 5 września w Katowicach, regularnie pracowały Zespoły Planistyczne Zlewni i Grupy Planistyczne, których członkowie: reprezentanci miast i gmin, zainteresowanych instytucji i środowisk, przedstawiciele licznych instytucji z terenu województwa śląskiego, opolskiego i małopolskiego, pod przewodnictwem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach proponowali rozwiązania, mające na celu zarządzanie ryzykiem powodziowym.
W ostatni poniedziałek i wtorek w czasie posiedzeń Komitetów Sterujących Regionów Wodnych Małej Wisły i Górnej Odry, którym przewodniczy dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Tomasz Cywiński poznano stan prac nad powstającymi „Niezawodnymi planami”. W obradach uczestniczyli m.in. przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich, Urzędów Marszałkowskich, Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz pracownicy RZGW w Gliwicach, którym zaprezentowano analizę zidentyfikowanych zagrożeń i zdiagnozowanych problemów oraz miejsc newralgicznych w Regionach Wodnych, wyznaczonych na podstawie map zagrożenia i ryzyka powodziowego. W trakcie posiedzenia Komitetów Sterujących omówiono także instrumenty prawno-finansowe (ubezpieczenia od ryzyka wystąpienia powodzi, zasady gospodarowania obszarami narażonymi na niebezpieczeństwo powodzi, kompensacja oddziaływań społecznych związanych z realizacją inwestycji przeciwpowodziowych), instrumenty analityczne (m.in. system gromadzenia i analizowania danych o przebiegu powodzi, zagrożeniach, szkodach i stratach) oraz instrumenty informacyjne i edukacyjne, których rolą będzie wpieranie zarządzania ryzykiem powodziowym.

 

Prace nad przygotowaniem Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PZRP) w naszym regionie wodnym idą pełną parą! W miniony czwartek i piątek (23 i 24 października) odbyło się pierwsze spotkanie Komitetów Sterujących Regionów Wodnych Małej Wisły i Górnej Odry – organów, których rolą jest rekomendowanie postulatów dotyczących minimalizacji ryzyka powodziowego, wypracowanych przez Grupy Planistyczne i Zespoły Planistyczne Zlewni.

 


Całość prac wszystkich zaangażowanych zespołów ma na celu stworzenie pierwszej edycji Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym w regionie wodnym Małej Wisły i Górnej Odry. Pracom tym przewodzi Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach, którego dyrektor pełni jednocześnie funkcję przewodniczącego Komitetów Sterujących. To właśnie podczas obrad Komitetów zapadną decyzje, które z proponowanych przez członków Grup Planistycznych i Zespołów Planistycznych Zlewni rozwiązań (technicznych i nietechnicznych) zostaną przedstawione Wykonawcy i następnie w zależności od wyników przeprowadzonych analiz znajdą się w Planach Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, czyniąc region bezpieczniejszym.
Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym wykonuje się dla obszarów dorzeczy i dla regionów wodnych z uwzględnieniem terenów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi, wyznaczonych we wstępnej ocenie ryzyka powodziowego. Bazą wyjściową dla powstających Planów są mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego. Prace nad PZRP potrwają do 2015 r. i zaowocują powstaniem dokumentu obejmującego wszystkie aspekty zarządzania ryzykiem w tym zakresie: m.in. zapobieganie, przygotowanie do wezbrania, ochronę, wczesne ostrzeganie. W tym obrębie tematycznym Komitety Sterujące, Grupy Planistyczne i Zespoły Planistyczne Zlewni, tworzą katalog rozwiązań /technicznych i nietechnicznych/, których realizacja zapobiegnie lub zminimalizuje ryzyko i skutki powodzi. W Planach znajdą się działania na rzecz zrównoważonego zagospodarowania przestrzennego, skuteczniejszej retencji wód czy zmniejszenia ryzyka w przypadku wystąpienia powodzi. Uwzględniać będą także m. in. analizę kosztów i korzyści, obszary o potencjalnych możliwościach retencyjnych, a także cele środowiskowe zawarte w Ramowej Dyrektywie Wodnej, zasady gospodarowania wodą i formy użytkowania gruntów, ochronę przyrody.
Prace nad PZRP, zwanymi również „Niezawodnymi planami” w regionie wodnym Małej Wisły i Górnej Odry rozpoczęły się 5 września, kiedy blisko 150 osób reprezentujących 90 instytucji z terenu trzech województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego, poznało założenia tego ważnego i tworzonego po raz pierwszy w kraju, dokumentu. Dotychczas w regionie wodnym Małej Wisły i Górnej Odry odbyło się już kilka spotkań Grup Planistycznych i Zespołów Planistycznych Zlewni. W ich czasie reprezentanci miast i gmin, zainteresowanych instytucji i środowisk wspólnie opracowali założenia, które ich zdaniem powinny znaleźć się w PZRP. W miniony czwartek i piątek członkowie Komitetów Sterujących: przedstawiciele Urzędów Wojewódzkich, Urzędów Marszałkowskich, Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach pod przewodnictwem dyrektora RZGW w Gliwicach, poznali dotychczasowe efekty pracy i udzielili poparcia proponowanym rozwiązaniom. Teraz Grupy Planistyczne i Zespoły Planistyczne Zlewni czeka opracowanie i uszczegółowienie kolejnych rozwiązań.

 

 

 

Spotkanie w sprawie przygotowania pierwszej edycji Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym

Blisko 150 osób, przedstawiciele ponad 90 gmin i instytucji związanych z gospodarką wodną z trzech województw: śląskiego, opolskiego i małopolskiego przystąpiło właśnie pod przewodnictwem Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach do przygotowania pierwszej edycji Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym w regionie wodnym Małej Wisły i Górnej Odry.

 

Włodarze miast i gmin, przedstawiciele środowisk zainteresowanych spotkali się 5 września w Katowicach, by po raz pierwszy zaproponować rozwiązania, które stworzą „Niezawodne plany” w ich okolicy.