Drukuj
Odsłony: 8487

 

 

 

 

Niech połączy Was Kanał Gliwicki!

 

 

 

Śluza Rudziniec zaprasza w czasie INDUSTRIADY!

 

 

 

Program Wydarzeń Kanał Gliwicki łączy!

 

Regulamin uczestnika INDUSTRIADY 2016

 

 

Zwiedzanie zakamarków śluzy w Rudzińcu, rejsy statkiem pasażerskim, wyprawy łodziami roboczymi, recital muzyki bluesowej, wizyta na pokładzie jednostki szkoleniowej, występ młodzieżowej orkiestry dętej, pokazy ratownictwa wodnego, tematyczne warsztaty dla dzieci i młodzieży, a może i …. spotkanie z duchem jednego z pierwszych budowniczych Kanału Gliwickiego – tak w skrócie zapowiadają się atrakcje, które będą czekać na odwiedzających śluzę Rudziniec w czasie tegorocznej INDUSTRIADY. Całość wydarzeń, które wchodzą w skład programu Festiwalu Szlaku Zabytków Techniki INDUSTRIADA 2016, przygotował administrator tej drogi wodnej – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. 11 czerwca RZGW zaprezentuje mieszkańcom regionu śluzę w Rudzińcu i Kanał Gliwicki – Obiekt Zaprzyjaźniony Festiwalu.

 

Na co dzień niedostępne od strony lądu obiekty hydrotechniczne skrywają swój potencjał za granitową elewacją ścian blisko 80-letnich budynków sterowni i maszynowni, gdzie budowniczowie drogi wodnej umieścili, jak na ówczesne czasy bardzo nowoczesne rozwiązania. Choć mechanizmy te od początku funkcjonowania Kanału Gliwickiego wprawiały w ruch potężne wrota śluz, z upływem lat stały się coraz bardziej zawodne. Dziś nie wszystkie są już wykorzystywane do obsługi procesu śluzowania, jednak większość z nich pozostała w miejscu swojej pierwotnej pracy. Zwiedzając rudziniecką śluzę na Kanale Gliwickim należy pamiętać, że to obiekt pracujący nieprzerwanie od początku swojego istnienia. Nie jest muzealną salą, ale miejscem, w którym odbywa się obsługa jednostek pokonujących Kanał Gliwicki. Dlatego też, przy okazji wizyty na śluzie będzie można przyjrzeć się pracy jej operatorów, poczuć zapachy i usłyszeć odgłosy, jakie jej towarzyszą.

 

Ponieważ wszystkie obiekty hydrotechniczne Kanału Gliwickiego są w stałej eksploatacji, ze względów bezpieczeństwa wstęp na ich teren od strony lądu nie jest dozwolony. Stąd też okazja do zwiedzania śluz Kanału Gliwickiego pojawia się rzadko. W czasie tej najbliższej zwiedzający skorzystają nie tylko z bogatych propozycji w programie: doświadczą śluzowania na pokładzie statku i zobaczą obiekt od strony wody, zwiedzą zabudowania śluzy, spróbują własnoręcznie otworzyć kilkudziesięciotonowe wrota śluzy, ale również poznają przemysłowe legendy Kanału Gliwickiego. Barwne opowieści o historii drogi wodnej, jej roli dla rozwoju regionu i sekretach które skrywa, sprawią że uczestnicy wydarzeń chociaż na chwilę przeniosą się myślami do pierwszej połowy minionego wieku.

 

Nie lada gratką, zwłaszcza dla miłośników industrialu będą wyprawy łodziami roboczymi do śluzy Sławięcice i jej zwiedzanie. Położona już po opolskiej stronie Kanału śluza, w zestawieniu z obiektem w Rudzińcu wywiera wrażenie kontrastu, pozwala poczuć różnorodność specyfiki ukrytej w rozlicznych szczegółach na Kanale Gliwickim, małych legend i historii, które współżyją ze zmodernizowanymi śluzami i tymi, które proces modernizacji mają jeszcze przed sobą.

 

Czy tegoroczny program industriadowych wydarzeń na śluzie Rudziniec dowiedzie, hasła przewodniego, że „Kanał Gliwicki łączy!” – przeszłość z teraźniejszością, człowieka z naturą i techniką zarazem, pokolenia, żeglugę towarową i pasażerską i oczywiście – Górny Śląsk z Morzem Bałtyckim?
Przekonajmy się wspólnie już 11 czerwca!

 

Większość propozycji z programu wydarzeń będzie udostępnia bezpłatnie. Aby skorzystać z wybranych atrakcji konieczna jest rezerwacja wejściówek. Wejściówki będą rezerwowane za kolejnością zgłoszeń. Szczegółowe informacje znajdują się w programie wydarzeń, który polecamy Państwa uwadze.

Śluza w Rudzińcu - miejsce, gdzie będzie się odbywała większość industriadowych wydarzeń na Kanale Gliwickim została poddana kompleksowym pracom remontowym w ramach projektu „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW w Gliwicach – przystosowanie do III klasy drogi wodnej”, finansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. Realizacja programu wydarzeń na śluzie Rudziniec jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.