W ramach realizowanego projektu pn. „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej Faza II” jeszcze w pełni sezonu żeglugowego na drodze wodnej, w lipcu 2018 r. zakończono remont komory południowej śluzy Łabędy na Kanale Gliwickim. Wykonawca przystąpił do realizacji kompleksowych prac modernizacyjnych w bliźniaczej komorze północnej łabędzkiej śluzy.


Ponadto w ramach projektu modernizacji na śluzie Łabędy wyremontowane zostaną także awanporty (górny i dolny), powstanie nowy kanał obiegowy umożliwiający regulację poziomu wody na sekcji VI i V Kanału Gliwickiego. Po wielu latach przestoju zostanie uruchomiony kanał śluzowania oszczędnościowego, pozwalający na zużycie mniejszej ilości wody potrzebnej do prześluzowania jednostek pływających. Modernizowane są także elementy konstrukcyjne śluzy m.in. ściany stalowe komór i awanportów, elementy betonowe głowy górnej i dolnej, dalby i kierownice na awanportach, regenerowane są wrota, zaś zużyte napędy i mechanizmy zastępują nowe, hydrauliczne. Budynki maszynowni i sterownia zyskują nowoczesne instalacje: elektryczne, teletechniczne, automatyczne, sanitarne, klimatyzację oraz monitoring. Na terenie śluzy powstaną nowe parkingi, chodniki, drogi holownicze i place manewrowe.

Całość prac jest realizowana w taki sposób, aby zagwarantować odpowiednie i prawidłowe warunki żeglowne, które intensyfikują się na wodach Kanału Gliwickiego. W poprzednim sezonie nawigacyjnym Kanał Górnośląski pokonało ponad 12 tys. jednostek pływających, podczas gdy dwa lata wcześniej prześluzowano ich 5 tys. Dodatkowo w ubiegłym roku, po pięcioletniej przerwie wznowiono przeładunek urobku w Śląskim Centrum Logistyki S.A. Pierwsze barki wypełnione węglem wypłynęły z Portu Gliwice w lipcu 2017 r., by pokonując Kanał Gliwicki i rzekę Odrę, dotrzeć do Wrocławia. Tym samym zapoczątkowano transport zakontraktowanych ponad 120 tys. ton węgla. W sezonie żeglugowym w 2018 r. Kanałem Gliwickim może zostać wyprawionych blisko 250 tys. ton węgla. Intensyfikacja żeglugi jest możliwa dzięki realizowanym projektom modernizacyjnym.

Kosztem niespełna 10,4 mln zł kontynuowana jest modernizacja śluzy Kanału Gliwickiego w Łabędach. Zakłada się, że wykonawca, wybrany w przetargu na wykonanie zadania pn."Przebudowa, rozbudowa i remont śluzy Łabędy" w ramach przedsięwzięcia "Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice - przystosowanie do III klasy drogi wodnej" Faza II, ukończy inwestycję latem 2018 r.
Zakres prowadzonych prac obejmuje m.in. zakończenie remontu komory południowej śluzy oraz kompleksowe prace w bliźniaczej komorze północnej. Całość prac jest jednak prowadzona w taki sposób, by w najbliższym sezonie nawigacyjnym żegluga odbywała się zmodernizowaną komorą południową, w której obecnie trwa intensyfikacja robót. Ponadto w ramach projektu modernizacji na śluzie Łabędy wyremontowane zostaną także awanporty (górny i dolny), powstanie nowy kanał obiegowy umożliwiający regulację poziomu wody na sekcji VI i V Kanału Gliwickiego. Po wielu latach przestoju zostanie uruchomiony kanał śluzowania oszczędnościowego, pozwalający na zużycie mniejszej ilości wody potrzebnej do prześluzowania jednostek pływających. W trakcie prac zmodernizowane zostaną elementy konstrukcyjne śluzy m.in. ściany stalowe komór i awanportów, elementy betonowe głowy górnej i dolnej, dalby i kierownice na awanportach, zregenerowane zostaną wrota, zaś zużyte napędy i mechanizmy zostaną zastąpione nowymi hydraulicznymi. Budynki maszynowni i sterownia zyskają nowoczesne instalacje: elektryczne, teletechniczne, automatyczne, sanitarne, klimatyzację oraz monitoring. Na terenie śluzy powstaną nowe parkingi, chodniki, drogi holownicze i place manewrowe. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne "POM" Sp. z o.o.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – administrator Kanału Gliwickiego w miniony piątek (19 maja) i sobotę (20 maja) zaprosił grupy szkolne i mieszkańców regionu do zwiedzania jednego z obiektów na tej drodze wodnej – śluzy Rudziniec, która zwykle nie jest dostępna od strony lądu.
Wycieczka po zakamarkach śluzy, garść ciekawych informacji o unikatowym obiekcie hydrotechnicznym, barwne opowieści o historii Kanału Gliwickiego i jego przyszłości, rejsy statkiem pasażerskim i wiele innych atrakcji niezawodnie skusiły mieszkańców regionu do wizyty na rudzinieckiej śluzie.

Od wczesnego poranka do późnego popołudnia obsługujący śluzę wcielali się w rolę przewodników po obiekcie, by łącznie przyjąć ponad 500 osób, zainteresowanych żeglugą, historią Kanału Gliwickiego, zasadami działania śluzy, mechanizmami napędzającymi 88-tonowe wrota komór, czy przyrodą nad drogą wodną.
Nie zabrakło też najmłodszych zwiedzających, którzy bacznie śledzili każdy ruch operatorów urządzeń. Jednak bez względu na wiek, dla wszystkich którzy odwiedzili rudziniecka śluzę nietuzinkowym doświadczeniem było śluzowanie. Zwiedzający, przekornie wpuszczeni w Kanał, przekonali się na czym polega śluzowanie, jak przebiega ten proces, z sprawą którego pokonuje się różnicie poziomów wysokości na całej drodze wodnej.
Powszechny zachwyt zwiedzających wzbudził występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. Od młodzieży, wykonującej swój program – podobnie jak od rudzinieckiej śluzy – oczu nie można było oderwać. Na tym atrakcje się nie kończyły, a wszystko dlatego, że w programie organizatora znalazła się jeszcze wizyta na pokładzie jednostki szkoleniowej „Major Sucharski” – jednej z większych o tym charakterze, pływających po wodach Kanału Gliwickiego. Nie zawiodły się też dzieci, na które czekały warsztaty tematyczne. Zajęcia dla maluchów umilały czas oczekiwania na rejs statkiem. Dorośli mogli odpocząć po trudach zwiedzania w strefie leżaków.
Nad bezpieczeństwem zwiedzających czuwały służby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, drużyna WOPR z Przeczyc oraz Funkcjonariusze z patrolu motorowodnego Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach, którzy doskonalili swoje umiejętności i zarazem pierwszy raz w tym roku, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, wyruszyli ze sprzętem na wodę.

W 2015 r. na śluzie Rudziniec zakończyły się prace remontowe w ramach projektu „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW w Gliwicach – przystosowanie do III klasy drogi wodnej”, finansowanego przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, za sprawą którego m.in. możliwe będzie dalsze bezpieczne i sprawne korzystanie z obiektów Kanału Gliwickiego. Dlatego też możliwość zwiedzania obiektu od strony lądu odbywała się w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W czasie modernizacji przebudowano i wyremontowano odcinki awanportów, komór śluzy oraz zajęto się rekonstrukcją betonów głów dolnych i górnych wraz z dnem śluzy. Wykonano również remont części podziemnej i nadziemnej budynku sterowni oraz czterech maszynowni zlokalizowanych na głowach śluzy. Powstała nowa konstrukcja komory wlotowej wraz z kanałem obiegowym i dwa pomosty w awanporcie dolnym umożliwiające załogom zejście na ląd z punktami poboru wody i energii. Obiekt wyposażono w nowoczesną instalację elektryczną, teletechniczną i elektroniczną. Do jej wykonania zużyto ponad 18 km kabli i światłowodów. Śluza zyskała nowy system monitoringu i elektronicznego sterowania.
Oprócz prac bezpośrednio na śluzie wykonano również sieć dróg i nawierzchni wokół obiektu oraz poprowadzono nowe przyłącza kanalizacyjne i wodociągowe. Wzmocniono grunt i uporządkowano teren wzdłuż budowli.
Wartość przeprowadzonych robót to ponad 26,5 mln zł. netto (32,6 mln zł brutto).
Prace o podobnym zakresie (II faza I etapu projektu modernizacji), realizowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 trwają na śluzach Kanału Gliwickiego w Łabędach i Dzierżnie. Obiekt w Rudzińcu stanowi reprezentatywny przykład efektów, które Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach uzyska po zakończeniu modernizacji śluz Kanału Gliwickiego.


Wszystkim, którzy odwiedzili śluzę Kanału Gliwickiego w Rudzińcu serdecznie dziękujemy, że byli z nami!

Zaproszenie na Dzień otwrty funduszy Europejskich na kanale Gliwickim

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaprasza na dzień otwarty na śluzie Kanału Gliwickiego w Rudzińcu. Miłośnicy hydrotechniki, wodniacy i mieszkańcy regionu, ciekawi obiektów na co dzień zamkniętych od strony lądu nie zawiodą się. Wszystko dlatego, że zarządca tej drogi wodnej udostępni rudziniecką śluzę zwiedzającym przez dwa dni.
19 maja (w piątek) obiekt hydrotechniczny w Rudzińcu będzie dostępny dla grup szkolnych i akademickich. Uczniowie i studenci zwiedzą śluzę od strony lądu z operatorami, by z bliska zobaczyć maszynownię i sterownię śluzy. Będzie można przyjrzeć się zwykle ukrytym przed widokiem publicznym zakamarkom i urządzeniom, które wprawiają w ruch potężną maszynerię i poznać barwną historię Kanału Gliwickiego. 
Z kolei 20 maja (w sobotę), śluza Rudziniec, będzie dostępna od strony lądu dla indywidualnych zwiedzających.
- Już od godz. 9.00 wszyscy chętni, którzy zarezerwują bezpłatne wejściówki zobaczą zakamarki tej nietuzinkowej śluzy na Kanale Gliwickim i odkryją tajemnice budowli hydrotechnicznej. Na najmłodszych będą czekały liczne atrakcje, w tym warsztaty tematyczne, w czasie których po okiem opiekunów i wychowanków Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla, dzieci wcielą się np. w rolę pirata. Nie lada gratką będzie możliwość wejścia na pokład jednostki szkoleniowej „Major Sucharski”, jednej z największych jakie pływają po wodach Kanału Gliwickiego, która zacumuje przy nabrzeżu rudzinieckiej śluzy – wylicza Linda Hofman, rzecznik prasowa RZGW w Gliwicach i dodaje:
- odwiedzający, 20 maja wyruszą również w rejs statkiem pasażerskim po Kanale Gliwickim, by doświadczyć śluzowania, zobaczyć śluzę i jej otoczenie od strony wody, a po rejsie opatrzonym komentarzem kapitana wrócić na teren śluzy.
Śluza Kanału Gliwickiego w Rudzińcu będzie udostępniona 19 i 20 maja w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich. Prezentowany przez RZGW w Gliwicach obiekt przeszedł proces modernizacji, który zakończył się w 2015 r. Prace modernizacyjne o podobnym zakresie są kontynuowane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na śluzach w Łabędach i Dzierżnie. Dzień Otwarty Funduszy Europejskich pozwoli mieszkańcom regionu uzyskać wyobrażenie o finalnym efekcie realizacji projektu modernizacji Kanału Gliwickiego.
Aby wziąć udział w wydarzeniach na śluzach Kanału Gliwickiego należy zarezerwować bezpłatną wejściówkę w RZGW Gliwice pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegóły są dostępne na stronie internetowej pod adresem: www.gliwice.rzgw.gov.pl, oraz na: www.dniotwarte.eu oraz pod nr tel.: 32 777 49 56.


Regulamin

Zapraszamy do udziału w postępowaniu prowadzonym w trybie zapytania ofertowego na:

„Dostawę wyposażenia i materiałów promocyjnych na potrzeby „Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2017r.” i realizacji innych, przyszłych działań promocyjnych, przez Jednostkę Realizującą Projekt Modernizacji Śluz Kanału Gliwickiego w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach, w celu promocji projektu pn. „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej” Faza II, żeglugi śródlądowej oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
szczegółowo opisanego w dokumentach przetargowych (załącznikach)

I.    Opis przedmiotu zamówienia
Zgodnie z opisem zamówienia zawartym w załączniku do zaproszenia do składania ofert.

II.    Przygotowanie oferty

Ofertę należy:
a)    złożyć w formie pisemnej w siedzibie RZGW Gliwice, adres: ul. Sienkiewicza 2, 44-100 Gliwice, pokój nr 207 (osobiście, lub przesłać listem, faxem), lub przesłać pocztą na powyższy adres, na Formularzu Oferty do dnia 14 kwietnia 2017 r.,

b)    możliwe jest również złożenie oferty w formie elektronicznej, wysyłając na adres
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., zeskanowany druk uprzednio wypełnionego i podpisanego formularza oferty. Załącznik w tej postaci należy zatytułować: „Oferta na organizację rejsów statkiem pasażerskim”.

III.  Kontakt z Wykonawcą
Osobami upoważnionymi do kontaktu z Wykonawcami są:
Linda Hofman – tel. 32/777-49-56
Jarosław Smyłła – tel. 32/777-49-58

Wyjaśnienie

Logo

Załączniki mogą Państwo pobrać z serwera FTP.

Zapraszamy do udziału w postępowaniu prowadzonym w trybie zapytania ofertowego na:

„Organizację rejsów statkiem pasażerskim w ramach zadania, stanowiącego element programu wydarzeń „Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2017r.”, na potrzeby Jednostki Realizującej Projekt Modernizacji Śluz Kanału Gliwickiego
w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach w celu promocji projektu pn. „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej” Faza II,
żeglugi śródlądowej oraz
Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020

szczegółowo opisanego w dokumentach przetargowych (załącznikach)

I.    Opis przedmiotu zamówienia
Zgodnie z opisem zamówienia zawartym w załączniku do zaproszenia do składania ofert.

II.    Przygotowanie oferty
Ofertę należy:


a)    złożyć w formie pisemnej w siedzibie RZGW Gliwice, adres: ul. Sienkiewicza 2, 44-100 Gliwice, pokój nr 207 (osobiście, lub przesłać listem, faxem), lub przesłać pocztą na powyższy adres, na Formularzu Oferty do dnia 14 kwietnia 2017 r.,

b)    możliwe jest również złożenie oferty w formie elektronicznej, wysyłając na adres
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., zeskanowany druk uprzednio wypełnionego i podpisanego formularza oferty. Załącznik w tej postaci należy zatytułować: „Oferta na organizację rejsów statkiem pasażerskim”.

III.  Kontakt z Wykonawcą
Osobami upoważnionymi do kontaktu z Wykonawcami są:
Linda Hofman – tel. 32/777-49-56
Jarosław Smyłła – tel. 32/777-49-58Załączniki mogą Państwo pobrać z serwera FTP.

Informacja o wyborze oferty na

 

 

„Wykonanie oraz dostawę kalendarzy ściennych, służących działaniom informacyjnym Jednostki Realizującej Projekt Modernizacji Śluz Kanału Gliwickiego w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach, w celu promocji projektu pn. „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej Faza II”, żeglugi śródlądowej oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.


 

Szanowni Państwo,

 

 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że w przeprowadzonym zapytaniu ofertowym na „Wykonanie oraz dostawę kalendarzy ściennych, służących działaniom informacyjnym Jednostki Realizującej Projekt Modernizacji Śluz Kanału Gliwickiego w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach, w celu promocji projektu pn. „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej Faza II”, żeglugi śródlądowej oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”. zakończonym w dniu 16 listopada2016 r. najkorzystniejszą ofertę złożył:

 

GOMA Agencja Reklamy
Mariusz Markut
37-464 Stalowa Wola
ul. Targowa 16

 

 

Wszystkim podmiotom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie dziękujemy za złożone oferty.

Informacja o wyborze oferty na

„Wykonanie dokumentacji projektowej naprawy spoin pasa dolnego nakładek komory południowej śluzy Łabędy w ilości ok 2685 m”.

Szanowni Państwo,

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach uprzejmie informuje, że w przeprowadzonym zapytaniu ofertowym na „Wykonanie dokumentacji projektowej naprawy spoin pasa dolnego nakładek komory południowej śluzy Łabędy w ilości ok 2685 m” najkorzystniejszą ofertę złożyła:

HRP-TKJ Sp. z o.o.

z siedzibą w Dąbrowie Górniczej (41-303), Aleja Józefa Piłsudskiego 50;

Zapraszamy do udziału w postępowaniu prowadzonym w trybie zapytania ofertowego na:

„Wykonanie oraz dostawę kalendarzy ściennych, służących działaniom informacyjnym Jednostki Realizującej Projekt Modernizacji Śluz Kanału Gliwickiego w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach, w celu promocji projektu pn. „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej Faza II”, żeglugi śródlądowej oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (nazwa ,cechy. ilość, jednostka miary) szczegółowo opisanego w dokumentach przetargowych (załącznikach)

I.    Opis przedmiotu zamówienia

Zgodnie z opisem zamówienia zawartym w załączniku do zaproszenia do składania ofert.

II.    Przygotowanie oferty
Ofertę należy:
a)    złożyć w formie pisemnej w siedzibie RZGW Gliwice, adres: ul. Sienkiewicza 2, 44-100 Gliwice, pokój nr 207 (osobiście, lub przesłać listem, faxem), lub przesłać pocztą na powyższy adres, na Formularzu Oferty do dnia 14 listopada 2016 r.,

b)    możliwe jest również złożenie oferty w formie elektronicznej, wysyłając na adres
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., zeskanowany druk uprzednio wypełnionego i podpisanego formularza oferty. Załącznik w tej postaci należy zatytułować: „Wykonanie oraz dostawa kalendarzy ściennych”.

III.  Kontakt z Wykonawcą
Osobami upoważnionymi do kontaktu z Wykonawcami są:
Linda Hofman – tel. 32/777-49-56
Jarosław Smyłła – tel. 32/777-49-58Załączniki mogą Państwo pobrać z serwera FTP.

Informacja o wyborze oferty na

„Wykonanie i montaż tablic informacyjnych oraz dostawę naklejek, służących działaniom informacyjnym Jednostki Realizującej Projekt Modernizacji Śluz Kanału Gliwickiego w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach, w celu promocji projektu pn. „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej Faza II”, żeglugi śródlądowej oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.”

Szanowni Państwo, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach informuje, że w przeprowadzonym zapytaniu ofertowym na „wykonanie i montaż tablic informacyjnych oraz dostawę naklejek, służących działaniom informacyjnym Jednostki Realizującej Projekt Modernizacji Śluz Kanału Gliwickiego w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach, w celu promocji projektu pn. „Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice – przystosowanie do III klasy drogi wodnej Faza II”, żeglugi śródlądowej oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zakończonym w dniu 6 września najkorzystniejszą ofertę złożył:

 

Alkol sp. z o.o. Drukarnia Wielkoformatowa

ul. Morawa 41

40-353 Katowice

 

Wszystkim podmiotom, które odpowiedziały na nasze zaproszenie dziękujemy za złożone oferty.