banerek

Turystyczne ożywienie Odry, położenie akcentu na żeglugę śródlądową, promocja dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym i wodniacka przygoda, a wszystko w czasie samorządowych obchodów roku rzeki Odry. Przy takich założeniach rozpoczął się XXIII Flis Odrzański, który 25 czerwca 2018 r. wyruszył z Gliwic. Przy współudziale Wód Polskich Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach kilka minut po godzinie 12.00 flisacy wypłynęli na wody Kanału Gliwickiego, by po jego pokonaniu i zwiedzeniu śluzy Rudziniec znaleźć się na Odrze. Flis pokonując Odrzańską Drogę Wodną dotrze do Szczecina, co potwierdzi, że za sprawą Kanału Gliwickiego Górny Śląsk już w latach 30-tych minionego wieku uzyskał dostęp do morza.


Stopy wody pod kilem życzył uczestnikom flisu Dyrektor PGW Wody Polskie RZGW w Gliwicach, Łukasz Lange. Spotkanie z flisakami w gliwickiej Marinie stało się okazją do przedstawienia postępów prac na modernizowanych śluzach Kanału Gliwickiego w Łabędach, Dzierżnie, Sławięcicach i Nowej Wsi. Dyrektor RZGW zaprosił serdecznie uczestników wodniackiej przygody do wizyty na śluzie Rudziniec, która stanowi przykład tego, jak po zakończonej modernizacji będą wyglądały obiekty Kanału Gliwickiego.
Wraz z flisem wyruszył również samotny biegacz – Mirosław Żochowski, który mierząc się z dystansem bliskim długości Kanału Gliwickiego od strony lądu towarzyszył wodniakom. Maratończyk, mający na swoim koncie wyprawy z Markiem Kamińskim i Adamem Bieleckim, zdobywca Grenlandii, Mount Blanc oraz szczytu Elbrus tym razem, jako prekursor biegu wzdłuż Kanału Gliwickiego ma zamiar uzyskać wsparcie dla swojej kolejnej wyprawy – na górę Kenia, którą planuje we wrześniu. Za sprawą wydarzenia udało się także zwrócić uwagę na osoby dotknięte zespołem Tourette’a, z którym zmaga się Mirosław Żochowski.