Na podstawie przyjętych 18 października 2016 r. przez Radę Ministrów aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy (apgw) Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach przygotował zestaw informacji dotyczących jednolitych części wód powierzchniowych (JCWP) oraz podziemnych (JCWPd) na obszarze swojego działania.

 

Ponadto informujemy, że na stronie internetowej KZGW pod linkiem http://www.kzgw.gov.pl/pl/Wiadomosci/Baza-danych-i-geobaza-do-aktualizacji-planow-gospodarowania-wodami-na-obszarach-dorzeczy.html , została umieszczona baza danych i geobaza do aPGW. Dodatkowo, zostały umieszczone teksty aPGW w formie pdf. APWŚK dostępna jest : http://www.kzgw.gov.pl/pl/Aktualizacja-programu-wodno-srodowiskowego-kraju.html

 

Materiały mogą ułatwić przygotowanie i wyszukiwanie niezbędnych informacji dotyczących jednolitych części wód. RZGW zastrzega jednocześnie, że materiały mają jedynie charakter pomocniczy, a prawnie obowiązującymi dokumentami są zaktualizowane Plany Gospodarowania Wodami opublikowane jako rozporządzenia Rady Ministrów w Dzienniku Ustaw.

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły Dz.U. 2016 poz. 1911

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Odry Dz.U. 2016 poz. 1967

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 października 2016 r. w sprawie Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Dunaju Dz.U. 2016 poz. 1918 tom 1

 

Jednolite części wód (JCW)

 

Jednolite części wód powierzchniowych na obszarze RZGW w Gliwicach - Mapa

 

Jednolite części wód podziemnych na obszarze RZGW w Gliwicach - Mapa

Rozpoczynają się konsultacje społeczne projektu harmonogramu i programu prac związanych z przygotowaniem planów przeciwdziałania skutkom suszy na obszarach dorzeczy

Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2016 r. poz. 353 z późn. zm.), Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej przystąpił do konsultacji społecznych projektu harmonogramu i programu prac związanych z przygotowaniem planów przeciwdziałania skutkom suszy na obszarach dorzeczy. Jest to kolejny krok w kierunku przygotowania Polski do zmian klimatu i zagrożenia zjawiskiem suszy. Konsultacje potrwają od 12 sierpnia 2016 r. do 12 lutego 2017 r.

Plany przeciwdziałania skutkom suszy w regionach wodnych oraz na obszarach dorzeczy, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2015 r. poz. 469 z późn. zm.), są głównymi dokumentami planistycznymi w zakresie przeciwdziałania zjawisku suszy. Zgodnie z art. 88s ust. 1 oraz ust. 2 ww. ustawy za przygotowanie planów przeciwdziałania skutkom suszy na obszarach dorzeczy odpowiada Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, natomiast plany przeciwdziałania skutkom suszy w regionach wodnych przygotowują dyrektorzy regionalnych zarządów gospodarki wodnej.

Harmonogram i program prac związanych z przygotowaniem planów przeciwdziałania skutkom suszy oraz projekty planów przeciwdziałania skutkom suszy, zgodnie z wymogiem zapewnienia aktywnego udziału wszystkich zainteresowanych w ich przygotowaniu i aktualizacji, podawane są do publicznej wiadomości w celu zgłoszenia uwag (art. 88s ust. 3 ustawy - Prawo wodne).

Harmonogram i program prac zostały opublikowane na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (www.kzgw.gov.pl) oraz poszczególnych regionalnych zarządów gospodarki wodnej, a wersje papierowe dokumentu dostępne są do wglądu w siedzibie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, Departament Planowania i Zasobów Wodnych, Wydział Ochrony Przeciwpowodziowej i Suszy, ul. Grzybowska 80/82, 00-844 Warszawa, pok. 632 (VI p.).

Osoby zainteresowane konsultacjami mają możliwość zapoznania się z dokumentacją oraz składania uwag i wniosków do Prezesa Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, w terminie od dnia 12 sierpnia 2016 r. do dnia 12 lutego 2017 r.:
•    drogą elektroniczną na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym, o którym mowa w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym;
•    drogą pocztową, na podany powyżej adres Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej z dopiskiem „Konsultacje - susza". W przypadku uwag i wniosków zgłaszanych „pocztą" termin będzie uznany za dochowany, jeżeli uwagi i wnioski dotrą do organu (KZGW) do 20 lutego 2017 r.;
•    osobiście, w formie pisemnej lub ustnie do protokołu ze spotkań, w siedzibie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej;
•    faksem na numer+48 22 37 20 294.

Więcej informacji znajduje się w załączonych dokumentach.

Program PPSS do konsultacji

Harmonogram PPSS do konsultacji

Zawiadomienie konsultacje PPSS

Na podstawie art. 39 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235 ze zm.) Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach zawiadamia o przystąpieniu do konsultacji społecznych projektu Planu utrzymania wód obejmującego obszar RZGW w Gliwicach wraz z przeprowadzeniem procedury strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

W myśl zapisów art. 46 i  51 ust. 1 Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r., poz. 1235, ze zm.), wymagane jest przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko oraz sporządzenie prognozy oddziaływania na środowisko, między innymi dla planów lub programów w dziedzinie gospodarki wodnej.

W związku z powyższym, Dyrektor RZGW w Gliwicach przystąpił do opracowania Planu utrzymania wód oraz przeprowadza strategiczną ocenę oddziaływania na środowisko, w tym sporządza prognozę oddziaływania na środowisko dla projektu Planu utrzymania wód obejmującego obszar RZGW w Gliwicach.
W związku ze zmianą Ustawy Prawo wodne (Dz.U.2014.850 Ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw) na dyrektorze RZGW ciąży obowiązek opracowania planu utrzymania wód.
Zgodnie z art. 114b ustawy Prawo wodne plan utrzymania wód zawiera:
1.    określenie odcinków śródlądowych wód powierzchniowych, w obrębie których występują zagrożenia dla swobodnego przepływu wód oraz spływu lodów, wraz z identyfikacją tych zagrożeń;
2.    wykaz będących własnością Skarbu Państwa budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami;
3.    wykaz planowanych działań, o których mowa w art. 22 ust. 1b, obejmujący:
a)    wskazanie podmiotów odpowiedzialnych za realizację działań,
b)    uzasadnienie konieczności realizacji działań, z uwzględnieniem spodziewanych efektów ich realizacji,
c)    jeżeli to możliwe, szacunkową analizę kosztów i korzyści wynikających z planowanych działań,
d)    w przypadku działań, o których mowa w art. 22 ust. 1b pkt 3, 6 i 7 - zakres, rozmiar, przybliżoną lokalizację działań oraz terminy i sposoby ich prowadzenia.

Plan utrzymania wód ma charakter prawa miejscowego, ponieważ zgodnie z art. 114b ust. 5 ww. ustawy, są ustalane w drodze rozporządzenia przez dyrektora RZGW.

Zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonymi dokumentami oraz do składania uwag i opinii w okresie od 5 października 2015 r. do 26 października 2015 r.:

1.    Obwieszczenie Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach o przystąpieniu do konsultacji społecznych projektu Rozporządzenia Dyrektora RZGW w Gliwicach w sprawie Planu utrzymania wód obejmującego obszar RZGW w Gliwicach wraz z projektem prognozy oddziaływania na środowisko, w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko;
2.    Projekt Planu utrzymania wód obejmującego obszar Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach;
3.    Projekt Rozporządzenia Dyrektora RZGW w Gliwicach w sprawie przyjęcia Planu utrzymania wód obejmującego obszar Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach;
4.    Prognoza oddziaływania na środowisko projektu Planu utrzymania wód obejmującego obszar Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach;
5.    Formularz składania uwag i wniosków.

Z powyższymi dokumentami można również zapoznać się osobiście w siedzibie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach lub w siedzibie „Pectore- Eco” Sp. z o.o.

Wszelkie uwagi i wnioski do konsultowanych dokumentów, można zgłaszać w formie pisemnej na adresy:
•    Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej ul. Sienkiewicza 2, 44-100 Gliwice
•    „Pectore- Eco” Sp. z o.o. przy Al. Przyjaźni 7/2, 44-100 Gliwice
oraz osobiście w ww. siedzibach, jak również poprzez formularz składania uwag
i wniosków umieszczony poniżej przesłany na adres e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ponadto serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniach informacyjno - konsultacyjnych, które odbędą się w dniach:
•    12 października 2015 r. w godzinach 10:00 – 14.00 w Hotelu Silvia Gold w Gliwicach ul. Studzienna 8, 44-100 Gliwice.
•    13 października 2015 r. w godzinach 10:00 – 14.00 w Hotelu Dworska Elektrownia w Kędzierzynie- Koźlu
przy ul. Aleksandra Puszkina 1 (os. Sławięcice), 47-230 Kędzierzyn- Koźle.
Organem właściwym do rozpatrywania uwag i wniosków w przedmiotowej sprawie jest Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

 

1. Obwieszczenie

2. Projekt Planu utrzymania wód

3. Projekt Rozporządzenia Dyrektora RZGW w Gliwicach

4. Prognoza oddziaływania na środowisko projektu

5. Formularz składania uwag i wniosków

 

Przynależność gmin do regionów wodnych - mapa



Mapa przedstawia obszar działania RZGW Gliwice, gminy pozostające w całości lub częściowo w obszarze działania RZGW Gliwice, podział na regiony wodne Małej Wisły i Górnej Odry.

Na mapie wyodrębniono gminy leżące jednocześnie w obszarze Regionu Wodnego Małej Wisły jak i Górnej Odry. Zaznaczono również gminy położone częściowo na obszarze RZGW Gliwice.

 

 

link do mapy przynależność gmin do regionów wodnychlink do powiększonej mapy - przynależność gmin do regionów wodnych

Obszary chronione

 

Na terenie administrowanym przez RZGW w Gliwicach występują wszystkie, poza parkiem narodowym, formy ochrony przyrody. Poglądową lokalizację parków krajobrazowych, rezerwatów przyrody oraz obszarów Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, w odniesieniu do obszaru działania RZGW w Gliwicach, obrazuje mapa.

 


mapa obszarów chronionych na terenie RZGW Gliwice

Stan aktualności mapy - sierpień 2012.

 

Mapa ma charakter wyłącznie poglądowy, nie może służyć do sporządzania raportów oddziaływania na środowisko ani innych dokumentów. Wnioski o udostępnienie informacji o obszarach chronionych należy kierować do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska www.gdos.gov.pl lub Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska (na obszarze działania RZGW w Gliwicach swoje zadania wykonuje m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach www.katowice.rdos.gov.pl).





przynależność gmin do regionów wodnych

Zaopatrzenie w wodę

 

Podstawą zaopatrzenia w wodę na obszarze działania gliwickiego RZGW jest system wodny, oparty na międzyzlewniowych przerzutach wód i zbiornikach retencyjnych. Podstawowe ujęcia i stacje uzdatniania wody zlokalizowane są w dorzeczu Wisły. Działa tutaj system, obejmujący zlewnię Małej Wisły, zbiornik Dziećkowice oraz leżącą poza obszarem działania RZGW Gliwice, zlewnię Soły o łącznej pojemności wyrównawczej 257,8 mln m3. Elementem systemu zaopatrzenia w wodę jest centralna sieć uzdatniania i przesyłu wody, administrowana przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów (GPW). System wodociągu grupowego GPW stanowi podstawowe źródło zaopatrzenia w wodę wodociągów komunalnych. Łączne roczne pobory na potrzeby gospodarki narodowej kształtują się na poziomie 730 mln m3, w tym na cele: produkcyjne - 187 mln m3, rolnictwo i leśnictwo - 87 mln m3, przedsiębiorstwa komunalne - 456 mln m3. Ilość odprowadzanych ścieków – 497 mln m3, w tym: komunalnych - 230 mln m3, odprowadzanych przez zakłady pracy - 206 mln m3. Zanieczyszczenia zawarte w ściekach komunalnych są jednym z podstawowych czynników, wpływających na jakość wód powierzchniowych. Duża gęstość zaludnienia, wysoki odsetek ludności korzystającej z sieci kanalizacyjnej, brak odpowiedniej przepustowości oczyszczalni oraz niewystarczające efekty ich działania powodują wystąpienie znacznych deficytów tlenowych oraz wysokich zawartości związków organicznych. Głównym źródłem związków mineralnych w wodach powierzchniowych jest górnictwo węgla kamiennego. Na obszarze RZGW Gliwice zlokalizowanych jest 28 zakładów górniczych, w tym 7 kopalń 2-ruchowych, jedna 3-ruchowa oraz dwa podmioty usuwające szkody górnicze i odwadniające zlikwidowane kopalnie. W zasięgu bezpośrednich wpływów górniczych znajduje się około 4,0% powierzchni województwa śląskiego. Waga tego oddziaływania na środowisko jest duża ze względu na fakt, że osiadaniami objęte są w większości tereny zurbanizowane.

 


mapa system zaopatrzenia w wodę na obszarze RZGW Gliwice

Urbanizacja i uprzemysłowienie

 

Ten zróżnicowany obszar zamieszkuje około 4,2 mln mieszkańców, co stanowi około 10,9% ludności kraju. Znajduje się tu również największa aglomeracja miejsko-przemysłowa. Główne miasta to: Katowice (307 tys. m.), Sosnowiec (213 tys.), Bytom (174 tys.), Gliwice (186 tys.), Zabrze (179 tys.), Bielsko-Biała (174 tys.). Średnia gęstość zaludnienia wynosi około 540 osób/km2, przy czym rozmieszczenie ludności jest nierównomierne. Największa ich koncentracja występuje w centralnej części RZGW - Górnośląskim Okręgu Przemysłowym i Rybnickim Okręgu Węglowym. Najwyższą gęstość zaludnienia mają gminy: Zabrze, Bytom i Świętochłowice. W granicach RZGW znajduje się 60 miast, z tego 50 w województwie śląskim. Gospodarka zdominowana jest nadal przez przemysł, w którym pracuje blisko 50% ogółu zatrudnionych. W strukturze przemysłu dominuje górnictwo, przemysł metalurgiczny i paliwowo-energetyczny.


mapa obszar RZGW Gliwice

Energetyka wodna

 

Na obszarze działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach od 1991 r. eksploatowana jest mała elektrownia wodna Wisła Czarne, zlokalizowana na dolnym stanowisku zapory zbiornika retencyjnego Wisła Czarne. Elektrownia wykorzystuje istniejące piętrzenie zbiornika. Wodę do elektrowni doprowadza rurociąg zrzutowy wody biologicznej. Obiekt utrzymywany jest przez służby eksploatacyjne zbiornika Wisła Czarne. Elektrownia wyposażona jest w jeden hydrozespół, którego moc wynosi 100,5 KW. Jest on przystosowany do współpracy z krajową siecią elektroenergetyczną oraz może być źródłem energii elektrycznej dla sieci wydzielonej.

Hydrografia

 

 

mapa zasięg RZGW Gliwice

Hydrografia. Zasięg działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach obejmuje Region Wodny Małej Wisły od źródeł do ujścia Przemszy włącznie, Region Wodny Górnej Odry w granicach Państwa do Kędzierzyna-Koźla wraz z Węzłem Kędzierzyńskim oraz dorzecze rzeki Wag (Dunaju) w granicach Państwa. Tak określony obszar zamknięty jest granicą, która w przybliżeniu odzwierciedla przebieg topograficznego działu wodnego. RZGW w Gliwicach będąc organem administracji rządowej niezespolonej zarządza całością zasobów wodnych na tym obszarze oraz administruje niektórymi zbiornikami wodnymi, rzekami, potokami i kanałami o łącznej długości ok. 1230 km.

 

Obszar działania, rzeki, zbiorniki wodne, zlewnie bilansowe, główne zbiorniki wód podziemnych, regiony wodne, , jednostki terenowe można zobaczyć na specjalnie przygotowanej mapie GIS.

 

Kąpieliska

 

Na obszarze działania RZGW w Gliwicach funkcjonują kąpieliska, których lokalizację obrazuje mapa. Zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 2010 r. o zmianie ustawy – Prawo wodne (Dz. U. nr 44, poz. 253) stanowi wdrożenie do polskiego prawa postanowień dyrektywy 2006/7/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 lutego 2006 r. dotyczącej zarządzania jakością wody w kąpieliskach. Nowelizacja ustawy Prawo wodne wprowadziła m.in. definicje:

 

  • Kąpielisko – wyznaczony uchwałą rady gminy, wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, określoną w uchwale rady gminy w sprawie wykazu kąpielisk, pod warunkiem że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli. Kąpieliskiem nie jest: basen pływacki, basen uzdrowiskowy, zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystywaniu w celach terapeutycznych, sztuczny, zamknięty zbiornik wodny, oddzielony od wód powierzchniowych i wód podziemnych.
  • Profil wody w kąpielisku – zespół danych i informacji, dotyczących cech fizycznych, geograficznych i hydrologicznych wody w kąpielisku oraz wód powierzchniowych, mających wpływ na jej jakość, wraz z identyfikacją i oceną przyczyn występowania zanieczyszczeń mogących wywierać niekorzystny wpływ na jakość wody w kąpielisku i stan zdrowia osób z niego korzystających.

 

 

Wraz z wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo wodne profile wody w kąpieliskach stały się elementem katastru wodnego. Ustawa nakłada na organizatorów kąpielisk obowiązek przekazywania aktualnych profili wody w kąpieliskach dyrektorowi właściwego terytorialnie regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej bierze także udział w opiniowaniu projektu uchwały rady gminy w sprawie wykazu kąpielisk.

 

mapa z zaznaczonymi kąpieliskami na obszarze RZGW Gliwice

Mapa obrazuje lokalizację kąpielisk na obszarze RZGW w Gliwicach wg stanu na rok 2012.

Utrzymanie rzek i obiektów hydrotechnicznych

 

 

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach administruje 1230 km rzek, potoków i kanałów oraz 11 zbiornikami wodnymi. Większość rzek i potoków została uregulowana w latach 1960 – 1985, zabudową ciężką betonową w formie stopni, opasek, murów oporowych.. Na początku lat 90-tych rozwiązania projektowe wzbogacono, wprowadzając zabudowę ekologiczną, wykorzystującą drewno, kamień, elementy biologiczne. Uwzględniono wówczas warunki ekologów oraz zabudowę umożliwiającą rybackie wykorzystanie wód w ciekach i na zbiornikach wodnych. Łącznie szacuje się, że na terenie gliwickiego RZGW uregulowanych jest około 80% wszystkich cieków. Wszystkie obiekty hydrotechniczne objęte są stałym nadzorem naukowo – technicznym. Dwa razy w ciągu roku odbywa się komisyjny przegląd z udziałem służb IMGW Ośrodka Technicznej Kontroli Zapór w Warszawie. Oceny stanu technicznego dokonuje się m.in. na podstawie wyników pomiarów geodezyjnych oraz interpretacji wyników pomiaru zwierciadła wody w piezometrach. Ocenę tę, na podstawie umowy zawartej bezpośrednio z Ministerstwem Środowiska, przedmiotowy Instytut wykonuje z częstotliwością raz na 3 lata. Stan techniczny wszystkich obiektów na podstawie wykonanych i posiadanych ocen jest zadowalający.  

mapa obszar RZGW Gliwice z zaznaczeniem większych rzek i obiektów hydrotechnicznych